علت های ریزش مو (۱)

 استرس:

از دیگر عوامل مهم ریزش مو، استرس، اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی است،که کاهش و کنترل استرس می توانید سبب درمان ریزش مو شود.

حاملگی:

ماه از بچه دار شدن خود متوجه ریزش ۳بسیاری از زنان بعد از گذشت موی شدید در خود می شوند.این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که در زمان حاملگی افزایش مقدار هورمونهای زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از حاملگی که سطح هورمونها نرمال می شوند، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

 

داروها:

بعضی داروها باعث ایجاد ریزش مو می شوند.داروهایی )، داروهای ضد افسردگی، …مانند:داروهای ضد انعقاد خون( وارفارین، هپارین و داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطانها استفاده می شود، استفاده  و قرصهای ضد حاملگی.قطع این داروها به کاهش Aبیش از حد از ویتامین ریزش مو و درمان ریزش مو بسیار کمک کننده است.

 

عفونت:

بعضی از عفونتها مانند عفونتهای قارچی باعث ریزش مو می شوند که با درمان عفونتها به وسیله داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

بیماری ها:

ریزش مو در بعضی از بیماریها می تواند روی دهد از جمله در لوپوس یا دیابت.ریزش مو می تواند از علائم بعضی از بیماریها باشد.بنابراین تشخیص و درمان ریزش مو می تواند سبب کشف بیماری و درمان به موقع آن شود.در بعضی از بیماریهای مزمن هم ممکن است ریزشمو دیده شود.مانند: سیفلیس، تیفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگی مزمن و کم خونی.

 

مراقبت نا مناسب:

کشش بیش از حد موها از علل مهم ریزش مو است.

ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد موها:

تغذیه مناسب باعث می شود مویی نرم و براق و پوست سری سالم داشته باشید و در عوض، داشتن تغذیه نامناسب یعنی داشتن مو هایی  خشک، شکننده و در حدی نازک که به راحتی کنده می شوند و تغییر رنگ می دهند.

علاوه بر لزوم مصرف مواد مغذی غذایی مثل ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری که در ادامه به طور کامل در موردشان صحبت می شود، بعضی بیماری های مسبب ریزش مو را می توان با تغذیه  بعضی از انواع کم کاری تیرویید ناشی از مصرف کم ًمناسب درمان کرد. مثلا ید یا التهاب تیرویید هستند و آن ها را می توان با دریافت مقادیر کافی ید و ویتامین E درمان کرد.

کم  شدن ذخایر آهن بدن، کم خونی ایجاد می شود. زنان در مقایسه با مردان ذخایر آهن کمتری دارند و بیشتر در معرض کم خونی قرار می گیرند. علاوه بر درمان کم خونی به وسیله داروها، مصرف غذاهای حاوی آهن نیز در جلوگیری از ریزش مو به علت کم خونی مؤثرند.

 

  ویتامین A

آنتی اکسیدانی است که برای تولید سبوم در پوست سر لازم است. ـ غذاهای حاوی آن عبارتند از: روغن کبد ماهی، گوشت، شیر، پنیر، تخم مرغ، اسفناج، بروکلی، کلم، هویج، هلو و زردآلو. ولی باید در نظر داشته باشید که مصرف بیش از حد آن باعث ایجاد مسمومیت و ریزش مو و مشکلات جدی دیگر می شود و با قطع مصرف آن نیز ریزش مو اصلاح می شود.

 

ویتامینC

آنتی اکسیدانی است که باعث حفظ سلامت پوست و مو می شود.  عبارتند از: Cـ غذاهای غنی از ویتامین مرکبات، توت فرنگی، کیوی، طالبی، آناناس، گوجه فرنگی، فلفل سبز،  باعث جذب بهتر C سیب زمینی و سبزیجات سبزینه دار. همچنین ویتامین آهن موجود در غذا می شود که برای جلوگیری از ریزش مو ضروری است

برای مشاهده بخش دوم این مبحث روی ادامه مطلب کلیک کنید. ادامه مطلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *