علت های ریزش مو (۲)

علت های ریزش مو (۲)

شما در این مقاله علت های طبیعی ریزش مو را بررسی خواهید کرد.

ویتامین E

آنتی اکسیدانی است که جریان خون سر را افزایش می دهد. منابع آن شامل روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، سبوس گندم، سویا، دانه ها، سبزیجات و برگ ها و دانه های روغنی خام. به خاطر داشته باشید که مصرف زیادی آن سبب افزایش فشار خون و کاهش انعقاد خون می شود. افرادی که داروهای ضد فشار خون یا ضد انعقاد مصرف می کنند قبل از مصرف ویتامین E با پزشک خود مشورت کنند.

 

بیوتین

به تولید کراتین کمک می کند و از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می نماید. کمبود بیوتین علاوه بر نازک شدن و ریزش مو، باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست و بی اشتهایی می شود.

منابع غذایی حاوی آن عبارتند از:

غلات سبوس دار، زرده تخم مرغ، جگر، برنج و شیر، مخمر آبجو، دانه آفتابگردان، گردو، سویا، جو، عدس و نخود سبز.

 

اینوزیتول

باعث حفظ سلامت فولیکول های مو می شود. منابع غذایی آن شامل غلات سبوس دار، مخمر آبجو، جگر و مرکبات است.

 

نیاسین ویتامین B3

باعث بهبود جریان خون پوست سر می شود. منابع آن شامل مخمر آبجو، سبوس  گندم، ماهی، مرغ، بوقلمون و گوشت است. مصرف بیش از حد آن باعث ایجاد احساس گرگرفتگی می شود.

 

اسید پانتوتنیک ویتامین B5

از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می کند. منابع غذایی آن شامل مخمر آبجو، غلات سبوس دار، گوشت و زرده تخم مرغ است.

 

ویتامین B6

از ریزش مو جلوگیری می کند و موجب تولید ملانین می شود که مسئول ایجاد رنگ موهاست.کمبود ویتامین B6  باعث ریزش مو، شکاف گوشه های لب ،ضعف عضلانی و بی خوابی می شود. ـ منابع غذایی عبارتند از: مخمر آبجو، جگر، غلات سبوس دار، سبزیجات، گوشت و زرده تخم مرغ. مصرف زیادی آن باعث بی حسی دست ها و پاها می شود.

 

B12ویتامین

از ریزش مو جلوگیری می کند. مرغ، ماهی، تخم مرغ و شیر منابع خوب ویتامین B12 هستند. همچنین اسید فولیک و پاراآمینونبزوییک اسید (PABA )  نیز در حفظ و نگهداری رنگ و استحکام مو بسیار مؤثرند.

پروتئین

پروتئین ها از اسید های آمینه تشکیل شده اند. چند تا از اسیدهای آمینه در ساختار مو نقش اساسی دارند که از مهم ترین آن ها ال – لیزین است. کمبود پروتئین سبب می شود که قطر موها کاهش یابد و موها وارد مرحله استراحت  ماه بعد از مصرف کم پروتئین، تشدید ریزش مو خودش ۳ تا ۲شوند. بنابراین  درصد انرژی روزانه خود را از ۱۵ را نشان می دهد. هر فرد سالم باید حداقل غذاهای حاوی پروتئین تأمین کند. سویا یکی از منابع غنی پروتئین است و مطالعات مختلف نشان داده اند که این ماده باعث تحریک رشد مو می شود. از دیگر منابع پروتئین می توان به گوشت و تخم مرغ و لبنیات و غلات اشاره کرد. بنابراین رژیم های لاغری نامناسب و فقیر از نظر پروتئین می توانند سبب ریزش  موها شوند.

 

برای مشاهده قسمت اول اینجا کلیک کنید. اینجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *