مواد غذایی مفید و مضر برای فشارخون

مواد غذایی مفید و مضر برای فشارخون

 

  •  برخي مواد غذایي مي   توانند به طور طبیعی فشارخون را پایین بیاورند. کرفس، پیاز، ۱ سیر، شنبلیله، چاي سبز، خرما، گلابي، زیتون و برگ زیتون، تره فرنگي، سویا، گوجه فرنگي، گریپ فروت و لیموترش از این جمله اند. اما یادتان باشد که مصرف این مواد اصلا به معنی قطع درمان دارویی نیست. بد نیست برای مصرف آنها نظر پزشک خود را هم جویا شوید، به خصوص در رابطه با گریپ فروت؛ چون این میوه می تواند غلظت برخی داروهای فشار خون را بالا ببرد و عوارض جانبی آنها را تشدید کند.

 

  • تامین پتاسیم بدن برای بیماران مبتلا به فشارخون ضروری است. موز، آناناس، ۲ زردآلو، انجیر، گریپ فروت، هلو، انگور، آلو، سیب زمیني، سیر، بروکلي، کدو سبز، قارچ، گوجه فرنگي، انواع سبزیجات و حبوبات از منابع خوب پتاسیم هستند.

 

  • از آنجا که در حین طبخ از نمک استفاده می شود، دیگر لزومی ندارد هنگام صرف ۳ غذا دست به نمکدان ببرید. می توانید از گلپر، آویشن، نعناع خشک یا کنجد به عنوان جانشین هاي نمک استفاده کنید. در تهیه غذاهای آماده و نوشابه ها نیز سدیم فراوانی به کار می رود. سوسیس، کالباس، فرآورده هاي گوشتي، چیپس و سایر تنقلات شور، ماهي دودي یا کنسروشده، انواع سس  ها و  سوپ   ها حاوی نمک فراوان هستند و باید مصرفشان را محدود کنید.

 

  • محصولات لبنی (شیر، ماست، پنیر) کلسیم فراوانی دارند. ویتامین های متنوعی ۴ هم در آنها وجود دارد اما باید سراغ انواع کم چرب آنها بروید.

 

  • حبوبات سرشار از فیبرهاي محلول در آب هستند و استفاده از آنها می تواند به ۵ کاهش فشارخون کمک کند و همچنین تامین کننده پروتئین مورد نیاز بدن باشد.
  • در بین انواع گوشت ها، ماهي بهترین انتخاب است. چربی ماهی نه تنها موجب ۶ عوارض قلبي عروقي نمي شود، بلکه به سلامت قلب و عروق کمک مي کند.

 

  • نوشیدنی های حاوي کافئین از قبیل قهوه، چاي و نوشابه هاي کولادار سبب افزایش ۷ فشارخون مي شوند و باید در حد اعتدال مصرف شوند. می توانید به جاي آنها از انواع چاي و دم کردني هاي گیاهي یا دوغ کم نمک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *